Jak przygotować się do badań diagnostycznych

Mając na uwadze Państwa czas, chcielibyśmy aby zapoznali się Państwo z poniższymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania pacjenta do badań laboratoryjnych. Nasze wskazówki pozwolą wyeliminować sytuacje odsyłania pacjenta nie będącego w pełni przygotowanym do przeprowadzenia wiarygodnych badań diagnostycznych oraz przyczynią się do poprawienia wiarygodności wyników.

Lekarz kierujący na badania powinien udzielić szczegółowych instrukcji jak pacjent powinien przygotować się do badań. Mamy nadzieję, że poniższe materiały również będą w tym pomocne.

Większość badań powinno wykonywać się na czczo - tzn. bez śniadania, między godz. 7:00 a 9:30 rano. Przy badaniach  zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji ( bezmięsnej i bezalkoholowej ) do godz.18 ( 13-godzinna przerwa w spożywaniu posiłków ). Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.

Świadczymy następujące badania diagnostyczne:

MP900409552.JPG

Krew

Na czczo - oznacza, że nie należy przyjmować posiłku po kolacji do rana oraz płynów rano przed badaniem (szczególnie słodkich i kawy), aby nie zaburzyć oznaczeń niektórych parametrów. Pokarm spożyty przed badaniem powoduje zmiany stężeń: glukozy, składników lipidowych, białka i innych oznaczanych parametrów. Leki - jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj (można pić niewielkie ilości wody w celu przyjęcia leku doustnie).

MoczMP900321159.JPG

Do wykonania badania ogólnego moczu pobieramy pierwszą poranną próbkę - oddaną bezpośrednio po spoczynku nocnym do czystego, jednorazowego pojemnika (można nabyć w aptece) i opisujemy pojemnik imieniem i nazwiskiem. Nie należy pobierać moczu do analizy w trakcie krwawienia miesięcznego u kobiet. Pobieranie moczu na posiew - również pobieramy pierwszą poranną próbkę, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Pojemnik na mocz musi być sterylny (można nabyć w aptece.) Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych. Stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających. Pierwszą porcje moczu, która może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na błonie śluzowej należy odrzucić, a dopiero mocz z tzw. środkowego strumienia zebrać do pojemnika. Mocz jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Mocz u małych dzieci pobiera się do specjalnych woreczków.

Dobowa zbiórka moczu jest niezbędna do wykonania oznaczeń ilościowych niektórych badań. (np. wolnego kortyzolu, wapnia, fosforu)